Oversigt | sportsbegivenheder

Moms på fodboldbilletter?

Ifølge momslovens § 13 er der ikke moms på sportsaktiviteter og arrangementer, hvis arrangementet ikke drives med gevinst for øje. Dog gælder fritagelsen ikke arrangementer, hvor der deltager professionelle sportsudøvere. Det vil sige: Moms på Superliga-billetterne ““ men ikke moms på lokale arrangementer, hvor glade amatører spiller.

Det er dog svært at finde en situation, hvor virksomheden kan afløfte momsen på eventuelle indkøbte fodboldbilletter.

I det hele taget er udtrykket “gevinst for øje” meget centralt, når sportsaktiviteter skal vurderes. Du kan læse mere om det her: http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oID=1947076&chk=208869&layout=353121.


Vil du vide mere om moms? Køb bogen Moms og momsfradrag her

Kommentarer { 2 }