Oversigt | ApS

Brevkasse: Omdanne IVS til ApS – hvordan med kapitalen?

SpørgsmålHej Anette

Jeg har et IVS som jeg dannede for et par år siden, det burde have været som APS men tingene skulle bare gå lidt hurtigt dengang. Nu er sagen den at jeg gerne vil omdanne til APS og har efter dette regnskabsår en egenkapital på 80.000,-. Så burde omdannelsen være en formsag. Men det er det iflg. min revisor ikke. Men skal så åbenbart kigge på det efterfølgende kvartal også, og da jeg kun har 4% af min omsætning i dette kvartal er der på papiret et stort underskud og derfor kan man ikke omdanne selskabet. Kan det virkeligt være rigtigt?

Så nu er den nye lov at alle ivs selskaber skal omdannes til APS inden for to år. Så hvis jeg om to år har en egenkapital på lad os sige 150.000 i årsregnskabet men til gengæld et budgetteret underskud i 1. kvartal på 111.000, bliver mit selskab så tvangsopløst? Det virker jo helt vanvittigt når man har overskud hvert år. Er godt klar over jeg kan skyde de 40.000 ind som anpartskapital men kapitalen er jo til stede i selskabet.

Mvh
Jesper

SvarHej Jesper

Jeg har rådført mig med statsaut. revisor Søren Revsbæk, og han svarer:

“Det korte svar er ja, man skal også se på det efterfølgende kvartal. Det lange svar er:

Vil man omregistrere sit IVS til et ApS, skal der nu være kr. 40.000 i egenkapital, og det skal dokumenteres. Det kan man nu fremover gøre på to måder.

Enten så lader man sit regnskab revidere (altså rigtig revision). Hvis revisor laver en påtegning uden bemærkninger, og der samlet er de kr. 40.000, så kan man beslutte at omdanne selskabet på den ordinære generalforsamling. Det har man 5 måneder til. Så, hvis selskabet slutter regnskabsår pr. 31.12., og der er der er de kr. 40.000, så kan man altså beslutte det hele frem til 31/5. Det står i den ny lovs § 5, stk. 1.

Men, det er nok de færreste som lader deres IVS revidere, så vi er ovre i den anden mulighed: En vurderingsmandserklæring.

En vurderingsmandserklæring vil sige, at revisor laver en erklæring om, at nu er der de kr. 40.000, og man kan omregistrere til ApS. I sådan en erklæring skal man se på om “kapitalen er til stede på beslutningstidspunktet”, og den må maksimalt være 4 uger gammel. Det vil sige, at vil man fejre Hendes Majestæt Dronningens fødselsdag ved at omregistrere sit IVS til ApS den 16. april 2019, så skal der laves en erklæring om, at de kr. 40.000 er på plads nu. Regnskabet pr. 31.12.18. kan ikke bruges, for det er mere end 4 uger gammelt.

I praksis vil man nok se på bogføringen, f.eks. pr. 31.3.19., og bruge den til at se, om kapitalen er der. En revisorerklæring om omregistrering af IVS til ApS har det man kalder “høj grad af sikkerhed.” Det vil sige, at revisor skal lave et grundigt kontrolarbejde – revisionsarbejde – for at tjekke værdierne. Det er ikke som at opstille et regnskab, hvor man bare læser tallene igennem. Så, man skal også være forberedt på at det kan tage tid at lave erklæringen.”

Søren kan kontaktes via Revsbæk Revision.

Dbh.
Anette


Søren Revsbæk er forfatter til bogen Skat for selvstændige – med virksomhedsordningen. Den finder du i Regnskabsskolens bogshop her:

Kommentarer { 0 }

Anpartshaverlån ikke længere ulovlige (men!)

Hidtil har det været sådan, at ejeren af et selskab ikke måtte låne penge af sin virksomhed. I en enkeltmandsvirksomhed har det aldrig været noget problem: Her er kan man overføre penge til og fra firmaet, som man har behov for, og man må gerne skylde firmaet penge. Men i et selskab har det været sådan, at mellemregningen med ejeren absolut ikke måtte gå i minus! Det hed et ulovligt anpartshaverlån/aktionærlån.

Det er ændret pr. 1. januar i år: Anpartshaverlån er ikke længere ulovlige. Men der er dog nogle betingelser – 3 stk – der skal være opfyldt:

  1. Selskabet skal have penge til det. Det dur ikke, at lånet medfører en negativ egenkapital i selskabet.
  2. Lånet skal ydes på markedsvilkår. Man må ikke have bedre betingelser, end hvis man lånte pengene “ude i byen”. Det betyder helt konkret, at lånet skal tilbagebetales med (markeds)renter.
  3. Lånet skal godkendes på generalforsamlingen.

Det er altså stadig ikke så ligetil som i enkeltmandsvirksomhederne, hvor man bare kan bruge lidt af firmadankortet og så sætte pengene ind igen, når man har dem.

Er man hovedaktionær og har medbestemmelse i selskabet, skal man også betale skat af de penge man låner.

Men er man mindretalsaktionær, er der nu gode muligheder for at låne penge fra selskabet.

Personligt synes jeg, det er en god ordning, for jeg ved, at der er adskillige holdingselskaber ude omkring, som har rigeligt at gøre med – og hvis man så kan hjælpe en mindretalsaktionær (læs: Sit barn) til f.eks. at starte en virksomhed med et lån på gode vilkår, så er alle glade :)

Tak til Revsbæk Revision for inspirationen til dette indlæg.

Kommentarer { 1 }

Brevkasse: Må mit ApS købe mit private hus?

Spørgsmål

Hej Anette

Jeg har lige et kort spørgsmål, som jeg håber du lige har 2 sekunder til at svare på.

Og du må også gerne bruge det i din brevkasse :-).

Må mit ApS købe mit eget privatejede hus og bruge det som lager ?

(Kort fortalt. Min hustru og jeg driver og ejer en webshop. Vi kan ikke få solgt vores hus. Så vi overvejer at lade vores webshop købe huset og bruge det som lager ““ i stedet for det lager webshoppen lejer i dag.)

Er det lovligt ? Nogle forhindringer ?

Med venlig hilsen
Brian

SvarHej Brian

Det er sådan set en udmærket plan, når I nu ikke kan få solgt huset. Men der er nogle problemer:

Brug af ejendommen: Skal man anvende ejendommen erhvervsmæssigt, d.v.s. midlertidigt eller permanent nedlægge en bolig, kræver det tilladelse fra kommunen.Hvis man i praksis bruger ejendom til erhverv, men ikke har nedlagt boligen formelt, så betyder det ikke noget i forhold til fradrag hos SKAT, men det bliver jo lidt mere op ad bakke at bevise, at ejendommen kun bruges til erhverv.

Hvad angår salg fra privat til ApS er det altid et følsomt område, fordi der går værdier mellem selskabet og ejeren. Derfor skal man have helst 2 eksterne troværdige mæglervurderinger, og så ville jeg fastsætte prisen som et gennemsnit af de to vurderinger. Så er man på rimeligt sikker grund. Der er ikke noget problem i at selskabet køber, men prisen skal være godt dokumenteret.

Problemet kan komme i at dokumentere, at man ikke selv bruger ejendommen, navnlig hvis boligen ikke er nedlagt. Selvfølgelig vil I have folkeregisteradresse et andet sted og alle deres sædvanlige udgifter på en anden adresse, men det er nemmere hvis boligen også er nedlagt – eller hvis I udlejer boligdelen (eller en del af boligen) til en lejer på lejekontrakt, for så har I afskåret jer fra at bruge boligen selv. Ellers kan der nemlig blive sat spørgsmålstegn ved, om I faktisk bruger boligen, selvom ApS’et betaler alle udgifterne, og det er jo ganske ulovligt.

1. Overvej, om boligen kan nedlægges som bolig.
2. Få to uafhængige vurderinger.
3. Overvej at leje noget af boligen ud til beboelse.

Dbh.
Anette

Kommentarer { 0 }

Brevkasse: Skift fra I/S til ApS – skal jeg sende nye fakturaer?

SpørgsmålHej Anette,

Vi havde I/S virksomhed, men skiftede til ApS fornylig.

Jeg sendt 3 faktura med forkerte virksomheds oplysninger til kunder og alle fakturaer er betalt nu. Skal jeg sende kredit-nota og nye fakturaer?

Ainura

SvarHej Ainura

Det er vigtigt, at kunderne er orienteret om, at firmaet har skiftet status. Men da du nu allerede har fået pengene, vil jeg mene, at det er tilstrækkeligt, at du skriver en mail til hver kunde om, at der skete en fejl, og at du fremover vil fakturere fra ApS-et. Så laver du en overførsel af beløbene og en “intern faktura”, hvor ApS-et fakturerer I/S-et, så pengene OG skattebetalingen lander det korrekte sted.

Dbh.
Anette

Kommentarer { 3 }

Brevkasse: Kan jeg afslå at sende en ny faktura?

SpørgsmålHej Anette,

Har solgt varer til en mand, der har to ApS, 1 og 2. Blev bedt om at fakturere varerne til ApS 1, da ApS var nyoprettet. Min faktura blev accepteret og beløbet betalt.

Nu har en mig ukendt mand henvendt sig og bedt mig sende en kreditnota til ApS 1, og samtidig sende en ny faktura til ApS 2 på samme beløb.
Umiddelbart synes jeg det må være en sag for de to ApS indbyrdes, men har jeg ret til at afslå deres anmodning?

Ulla

SvarHej Ulla

Jeg er enig med dig. Det må være et internt anliggende. Det ApS, du har solgt varerne til, kan sælge dem videre til det andet uden problemer.

Dbh.
Anette

Kommentarer { 0 }

Brevkasse: Tage penge ud af et ApS

Linda har spurgt på Regnskabsskolens Facebook-side:

SpørgsmålHvordan er det med at tage penge ud af et ApS til den mindre procent, hvor meget er det i år omkring 75000?, hvor meget skal betales i skat og hvornår skal det senest betales?
på forhånd tak

SvarHej Linda

I 2013 gælder at aktieindkomst på op til 48.300 kr. beskattes med 27 % (aktieudbytte skal medregnes i aktieindkomsten). Aktieindkomst ud over de 48.300 kr. beskattes med 42 %. Er du gift, kan du overføre et evt. uudnyttet grænsebeløb til din ægtefælle.

Når selskabet udbetaler udbytte, indeholder selskabet 27 % i udbytteskat, som indberettes og indbetales til SKAT. Så når beløbet udbetales til dig, er beskatningen sket.

Dbh.
Anette

Kommentarer { 1 }

Brevkasse: Diæter – kan det betale sig at omdanne til ApS?

SpørgsmålHej Anette, jeg vil høre om du kan give mig et godt råd?

Jeg har et enmandsfirma (certifikatsvejser/montør/smed) hvor jeg lejer mig selv ud på timeløn. Jeg har rejst som montør rundt i dk. Jeg kæmper med udlændinge på prisen og har derfor været nødt til at leve af diæter, men nu er de så godt som væk! Jeg overvejer at lave firmaet om til ApS så jeg kan give mig selv diæter igen. Jeg rejser omkring 220 dage om året og bor i min campingvogn. Kan det betale sig for en som mig at lave firmaet om?

Svar

Hej Kim

Der skal flere overvejelser ind over end lige, diæterne: Et ApS er (ca. 12.000 kr) dyrere at administrere pr. år, og der er en række krav, der skal opfyldes, f.eks. kan man ikke hæve penge fra firmaet, uden de bliver beskattet løbede (=lønsystem), årsrapport skal indsendes og offentliggøres mv.

Hvis du har mulighed for det, så kom til et af Regnskabsskolen informationsmøder – så ville vi kunne tage emnet “omdannelse – evt. skattefrit” op netop på det møde.

Med hensyn til diæterne: Du vil som arbejdsgiver kunne udbetale diæter skattefrit med fuld fradrag i firmaet, også ud over de 50.000 kr., som er max-grænsen nu. Så set fra den vinkel, kan det måske være en løsning med et ApS frem for en personligt ejet virksomhed.

Dbh
Anette

Kommentarer { 2 }

Det er gratis at oprette en enkeltmandsvirksomhed

Via Martin Thorborgs videoblog  (indlægget med den charmerende overskrift: Fuck Holger), blev jeg opmærksom på, at det fra 1. april 2011 kommer til at koste et beløb at registrere et selskab: 670 kr. (via Webreg) eller 2.150 kr., hvis registreringen sker pr. papir.

Der er tale om selskaber, altså ikke personlige virksomheder som enkeltmandsfirmaer og formentlig heller ikke interessentskaber, selvom disse ikke specifikt er nævnt i Erhvervs- og Selskabsstyrelsens nyhedsnotat om emnet.

Da omkostningen vedrører etablering af en virksomhed går jeg ud fra, at den ikke er fradragsberettiget – ligesom advokat- og revisorbistand i forbindelse med selskabsetablinger ikke er det. Jeg har (i modsætning til Martin Thorborg) ikke så ondt af, at der er indført et – trods alt beskedent – gebyr for registreringen af selskaber. Men synes, at adgangen til fuldt fradrag for rådgivernes arbejde i forbindelse med etableringen skal genindføres.

Derimod er jeg meget tilfreds med, at de personligt ejede virksomheder er fritaget for afgift: Det er et godt princip at alle borgere kan meddele, at de ønsker at tjene deres penge gennem selvstændig virksomhed. Rigtig mange store virksomheder er startet som små enkeltmands-foretagender – det er en velfungerende virksomhedsform, som ofte bruges af iværksættere.

Kommentarer { 5 }