Bliver bogholderne afskaffet?

I sidste uge havde vi et stort fyraftensmøde for 24 bogholdere. Emnet var “fremtidens bogholderi”. Hvad er vores – bogholdernes – rolle i en fremtid, hvor computere kan så meget, at de klarer det meste af vores arbejde?

Det er vigtigt, at vi holder os ajour med udviklingen, hvis vi ikke vil tabe vores jobs på gulvet.

Hvis du vil høre, hvad jeg sagde om emnet, da jeg bød velkommen til aftenens gæst, kan du se en optagelse af det her:

Den teknologiske udvikling går stærkt, og inden for en overskuelig tidsramme vil 90%+  af virksomhedernes bilag kunne bogføres helt automatisk. Bogholderen skal derfor ikke længere sortere, nummerere og kontere bilagene. Det klarer computerne for os.

Næste år holder vi et kursus, som vi har kaldt “Fremtidens bogholderi – bogholderens rolle”.

Nyt kursus i Regnskabsskolen

På dette to-dageskursus i Regnskabsskolen kan du få et indblik i, hvordan de nye programmer fungerer, du kommer til at afprøve det i praksis, og vi kommer til at arbejde med de udfordringer, bogholderne står overfor i den nærmeste fremtid.

Indhold
““ Gennemgang af tekniske muligheder og præsentation af fuldautomatisk it-løsning
““ Eksempler på stærke og svage sider ved autobogføringen
““ Bogholderens arbejdsopgaver i forbindelse med autobogføring
““ Afprøvning i praksis ““ vi bogfører 600 bilag på “œingen tid”
““ Diskussion af bogholderens nuværende og fremtidige rolle
““ Gennemgang af controlleropgaver, som bogholdere kan inddrage i deres arbejdsbeskrivelse
““ Praktisk løsning af controlleropgave.

Du kan læse mere og tilmelde dig her: Kursus i fremtidens bogholderi – bogholderens rolle

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.