Jeg er pt. ledig, men vil gerne starte egen virksomhed. I forbindelse med dette har jeg kigget på belønnings-baseret crowdfunding (kickstarter.com). Mit spørgsmål er om jeg kan starte et sådant projekt og få eventuelle midler udbetalt til privat konti og derefter overføre disse midler med tilhørende forpligtelser til den nystartede virksomhed uden et økonomisk mellemværende med skat?
Da jeg som sagt er ledig kan jeg ikke bare registrere en virksomhed med det formål at blive fuldtidsbeskæftiget uden at miste hele ydelsen. Registrerer jeg det som bibeskæftigelse skal jeg dokumentere at det kan foregår udenfor normal arbejdstid samt tidsforbrug, med tilsvarende tab af ydelse. Men indtil finansieringen er på plads er der ingen reel aktivitet.
MVH
Ole
Tak for din mail. Jeg har allerede skrevet om crowfunding her: https://anettesand.dk/2012/crowdfunding-mulige-momsproblemer, og da der både er skatte- og momsmæssige udfordringer med crowdfunding, mener jeg ikke, at du kan starte med at skaffe midlerne, uden du har en virksomhed at registrere det i.
Derimod kan du godt have en virksomhed som bierhverv, hvor eneste aktivitet er “dit projekt”, hvor første del så er at skaffe midlerne, men du skal lige vende sagen med din A-kasse, inden du går i gang. Så længe du ikke laver andet end at crowdfunde i virksomheden, må det jo være et yderst begrænset timeantal, du bruger på sagen, og dermed vil dine dagpenge heller ikke blive reduceret så meget.
Dbh.
Anette