Brevkasse: Moms på guidede ture?

SpørgsmålKære Anette

Først og fremmest vil jeg gerne sige dig tak for jeres gode kurser og ikke mindst en informativ blog.

Jeg har et konkret spørgsmål vedr. moms som jeg håber at du kan svare på. Vi arrangerer guidede ture rundt i byen primært for turister  men også for danske grupper – og opkræver/afregner moms heraf. Vi  er nu blevet gjort bekendt med at der faktisk IKKE skal opkræves moms på guidede ture m.m.  Er dette korrekt? Er der visse forholdsregler omkring dette, og er der forskel på om man stiller transportmiddel til rådighed eller er gående?

På forhånd tak for svaret :-)
Nina

SvarKære Nina

Det er et vanskeligt spørgsmål. Hvis man læser i momslovens §13 er der 6. punkt nævnt ” Kulturelle aktiviteter….. samt levering af varer og ydelser med nær tilknytning hertil”, og hvis I skulle være momsfritagede skulle det være, fordi i netop leverer en kulturel aktivitet. Dog har SKAT ikke særligt nævnt guidede ture i deres momsvejledning om kulturelle aktiviteter, og som udgangspunkt vil jeg sige, at I er nødt til at opkræve moms, indtil I har fået et klart svar fra SKAT. Det vil måske kunne betale sig for jer at bede om et bindende svar.

Dbh.
Anette

,

Ingen kommentarer endnu.

Skriv et svar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.