Angreb mod netbanker

På Amagerbankens hjemmside kan man i dag læse, at netbankerne er under angreb:

Angreb mod netbanker

Sikkerhedsfirmaet CSIS har opfanget et målrettet netbank-angreb som specifikt går efter danske netbanker. Koden spreder sig via mail og ankommer med filnavnet “brugsanvisning.exe”. Hvis denne fil åbnes vil der hentes certifikater og afsløres tastetryk.

Serveren befinder sig på Sjælland hos et lille hosting firma, som CSIS allerede har været i kontakt med ligesom også politiet er, da CSIS ved at disse forbrydere har været i forbindelse med serveren over flere gange fra Rusland. Udbyderen har indtil videre lukket for adgangen til servereren.

CSIS analyserer i øjeblikket den skadelige kode, som antivirus produkterne desværre endnu ikke beskytter imod.

 —

Det er jo rart at vide, på den anden side er vi vel alle klare over, at man ikke må åbne ukendte exe-filer, som kommer pr. mail, ikke?

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.