Krav til en faktura

Fakturaer skal ifølge momsvejledningen opfylde nogle bestemte krav:

· udstedelsesdato (fakturadato)
· fortløbende fakturanummer
· sælgerens CVR-nr.
· sælgerens navn og adresse samt købers navn og adresse
· mængden og arten af de leverede varer eller ydelser
· leveringsdato hvis det ikke er fakturadatoen
· momsgrundlaget, pris pr. enhed uden moms, eventuelle prisnedslag, bonus og rabatter, hvis de ikke er medregnet i stykprisen
· gældende momssats
· det momsbeløb, der skal betales

Herudover er det meget formålstjenstligt at du også skrive betalingsbetingelser, altså hvor betaling skal ske til og hvornår på din faktura. En note om, at der vil blive opkrævet renter og gebyrer ved for sen betaling vil hjælpe dig, hvis du på et senere tidspunkt skal sende sagen til inkasso.

3 Replies to “Krav til en faktura”

  1. Pingback: Almindelig Sund Fornuft » Blog Archive » Faktura til inkasso

  2. Hejsa

    Hvad gør man hvis man kommer til ved uheld at springe et nummer eller to over i den fortløbende nemmerering af fakturaerne? (gammeldaws manuel bogføring)

  3. Hej Jens

    Så lægger man et papir ind i mappen mellem de to fakturaer, som ikke er nummereret løbende, hvor man skriver “fejl i nummerserie: Faktura xx og xx er ikke udstedt”.

    Dbh.
    Anette

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.