Momsfritagelse af undervisning – himlen må vide…

Jeg har tidligere svaret på et brevkassespørgsmål om momsfritagelse vedrørende privat musikundervisning. Det var min helt klare opfattelse, at den type indtægt er momsfritaget. Og det er sådan set stadig min opfattelse.

Men nu har jeg fundet et bindende svar (stadsfæstet af Landsskatteretten) på SKATs hjemmeside, hvor man har nægtet momsfritagelse i forbindelse med undervisning i tegning og maling. Det handler om privat undervisning i lejede lokaler og følger ikke de principper, man ellers skulle mene var gældende.

Du kan se dokumentet her.

Jeg har derfor uformelt konsulteret en konsulent i moms, som arbejder i SKAT, og har fået at vide at “ja, det er en bemærkelsesværdig dom”. Jeg har også fået at vide, at hvis man vil være helt sikker, er man nødt til at søge om bindende svar.

Det med at søge bindende svar er jo ikke ligetil. Som regel vil den selvstændige/borgeren have brug for hjælp af en rådgiver til at få formuleret spørgsmålet ordentligt, og det er jo sjældent gratis. Herudover koster det 400 kr. Så det er et ærgerligt svar. SKAT burde kunne melde fuldstændig klart ud vedrørende momslovens § 13: Er privat musikundervisning momsfritaget eller ej?

En enkelt dom kan ikke ryste hele min verdensopfattelse, så indtil jeg ser noget, som siger det modsatte, vil jeg stadig mene, at privat klaverundervisning er omfattet af momsfritagelsen. Ser eller hører du noget andet, vil jeg meget gerne have besked.

 

, ,

4 kommentarer til Momsfritagelse af undervisning – himlen må vide…

  1. john hannover 7. april 2014 at 19:39 #

    Som rent skud. Kunne det være de begynder at se det ud fra at hvis det er almen undervisning hvor hovedformålet ikke er overskud så er der ikke moms på men er det undervisning som kun drives med det formål at tjene penge og der omsættes over 50 t på 12 mdr – ja så er der moms på den type virksomhed helt som på vinduespudseren og haveselskabet?
    vh John H

  2. Anette 7. april 2014 at 22:02 #

    Jeg kan godt se, hvad du mener. Problemet er, at det ikke er sådan, det er formuleret i momsloven § 13.

    Nogle gange skyldes det “momssystemdirektivet”, som er EUs momslov, andre gange er det bare helt uforståeligt.

    Men det kan godt være, at man “trækker” lidt i den retning, altså formål, hensigt mv. m. virksomheden.

    /Anette

  3. Vilhelm 13. maj 2014 at 15:47 #

    Hej Anette, jeg har lige talt med SKAT. De henholder sig nøjagtig til omtalte Landsskatterets stadfæstelse når man spørger dem om man skal tillægge moms på musikundervisning. Så reglen er nu hvis man spørger skat: Ja – der smal moms på privat musikundervisning. Medmindre det drejer sig om kompetencegivende underivsning – og det kunne være i forbindelse med optagelse på konservertoriet eller som et alternativ dertil. Men noget der har med en profession at gøre, eller sigter derhen. Men er det ‘for fornøjelsens skyld’ så skal der nu moms på. Det er virkelig noget nyt og i den grad konkurrenceforvridende – for 90% af alle undervisere kører uden moms som det er i dag.

  4. Anette Sand 13. maj 2014 at 15:50 #

    Hej Vilhelm

    Tak for din information. Det er interessant, men som du siger: Ikke gode nyheder. Da privat musikundervisning netop betales af private (uden momsfradrag), er det jo i forvejen en ikke helt billig ydelse, som nu skal kunne sælges med moms oveni, samtidig med at man konkurrerer mod aftenskolesegmentet, som er momsfritaget.

    Dbh.
    Anette

Skriv et svar