Brevkasse: Er der moms på undervisning i en kommune?

SpørgsmålKære Annette.

Hvor er det altså fantastisk at du har denne blog hvor det er muligt at stille spørgsmål. Tak for det :-)

Jeg er blevet hyret af en kommune til at komme og undervise deres lærere 3 dage. Er der moms på den slags undervisning? Eller skal man betale lønsumsafgift eller???

Jeg har tænkt mig at afholde en temadag for alle lærere det kunne have interesse i at deltage. Så vidt jeg kan læse mig frem er der moms på sådan noget når det er med gevinst for øje. Er det rigtigt forstået?

Bedste hilsner

Tine

SvarKære Tine

Det er et godt spørgsmål, men du har ret i, at man skal tage stilling til, om det er “med gevinst for øje” eller ej. Herudover er der nogle områder, som er decideret momsfritaget, nemlig når man leverer decideret skoleundervisning til offentlige skoler, herunder aftenskoler. Det hele fremgår af momslovens §13, som er en lang liste over momsfritagede områder.

Almindeligvis vil undervisning af lærere, workshops mv. ikke være momsfritaget, så jeg vil mene, at du skal momse regningen – men hvis du vil være på den sikre side i det konkrete tilfælde, kan du kontakte SKAT og fremlægge det helt aktuelle sag.

Dbh.
Anette

, ,

Ingen kommentarer endnu.

Skriv et svar