Fradrag for kontor i hjemmet
Skrevet af Anette Sand den 14. marts 2010
Rigtig mange selvstændige har et kontor derhjemme ud over, hvad virksomheden har af lokaler ”ude i byen.” Eller måske har virksomheden slet ikke lokaler ude i byen, måske ligger virksomheden på hjemadressen.
Visse af os arbejder i perioder i døgndrift, og derfor kan det være nærliggende at mene, at stort set alle vores udgifter burde kunne trækkes fra. Herunder også kontoret derhjemme. Det er imidlertid ikke den logik, SKAT benytter sig af.
Hjemmekontoret er et af de fradrag, adskillige virksomhedsejere har forsøgt sig med og ikke fået godkendt. Så vi kan konstatere, at der er mulighed for at få fradrag for et arbejdsværelse hvis
1. der er en erhvervsmæssig begrundelse for arbejdsværelset og
2. rummet ikke anvendes til andre formål end de erhvervsmæssige
Erhvervsmæssig begrundelse:
En erhvervsmæssig begrundelse kan for eksempel være, at virksomheden har adresse hos ejeren og ikke har andre lokaler ude i byen. Eller at omfanget og karakteren af arbejdet kræver, at der er et arbejdsværelse hjemme, også selvom der måske er et erhvervslejemål, hvor andre dele af virksomhedens opgaver bliver løst.
Ikke andre formål:
Rummet må ikke bruges til andet end erhverv. Det er jo lettest at bevise/sandsynliggøre, hvis der er tale om, at en del af boligen er inddraget til lager med lagerreoler og direkte adgang til gaden. Eller hvis der er tale om en særlig indretning til klinik, værksted eller laboratorium.
Hvis der er tale om et værelse som bruges til virksomhedens kontor, hvis man f.eks. er oversætter eller IT-mand og ikke har brug for meget andet end sin PC, er det vanskeligere at bevise at værelset kun bruges til virksomhed, men ikke umuligt. Vurderingen baseres på en række faktorer:
a. I hvor høj grad erhvervsdelen er adskilt fra privaten. Det er bedre at lokalet har egen indgang, end at det ligger midt i boligen og glem alt om at få fradrag fra husleje, hvis virksomheden drives fra endevæggen i soveværelset. Uanset hvor meget din partner brokker sig over, det stigende antal kvadratmetre, du breder dig over.
b. Den erhvervsmæssige indretning: Et fuldt udstyret kontor med fotokopimaskine og knager til kundernes tøj er mere overbevisende end et rum, som virksomheden er flyttet ind i og der også står private ting. Det må der nemlig ikke! Ingen private ting i lokalet: Ingen privat tøj i klædeskabet, ingen kriminalromaner på bogreolen, ingen kasser med privat husegeråd som der ”lige er plads til”, ingen madras der ”lige kan stå bag døren”. Ingen private ting. Ingen.
c. Boligens størrelse og indretning i forhold til antal af medlemmer i husstanden. Hvis der er trukket et kontor fra, men det så viser sig, at husets eneste computer befinder sig på kontoret, kan fradraget blive underkendt alene fordi SKAT ikke tror på, at husets tre teenagere aldrig nogensinde skal printe en skoleopgave ud eller tjekke Facebook. Når den erhvervsmæssige del af boligen fraregnes, skal der altså stadig være tale om en almindelig brugbar, ikke amputeret bolig under hensyntagen til familiens størrelse og sammensætning.
d. Brugsgraden af arbejdsværelset. Jo mere arbejdsværelset bruges, f.eks. med en omfangsrig fast telefontid/hotline/faste opgaver, jo mere sandsynligt er det, at rummet ikke bruges privat også. Et lille pyntekontor til lejlighedsvise kundebesøg er ikke nok til at få fradrag – der skal arbejdes i arbejdsrummet – og gerne meget.
Eller kort sagt: Jo mere ubeboeligt rummet er, jo bedre.
Fradragets størrelse:
Hvis du er nået frem til, at dine erhvervslokaler hjemme er fradragsberettigede, skal fradraget beregnes.
Der skal beregnes en forholdsmæssig del af udgifterne. Er der tale om en bolig på 150 m2, hvor den erhvervsmæssige del udgør 30 m2, svarer det til en del på 20%. Derfor må 20% af udgifterne trækkes fra: Leje, forbrugsafgifter og vedligeholdelse. Er der tale om en ejerbolig kan man ikke fratrække en ”husleje,” men derimod en andel af udgifterne ved ejendommen.
I eksemplet ovenfor vil der være tale om: 20% af ejendomsskatten, forsikringen på ejendommen, evt. grundejerforening og den slags. Udover de omkostninger som vedrører lokalet direkte (maling, elarbejde m.v. i lokalet).
Du kan ikke trække en andel af renteudgifterne fra i virksomhedens udgifter, for du får i forvejen fradrag for renteudgifterne i den skattepligtige indkomst. Man kan heller ikke trække en andel af afdrag på realkreditlån fra, for afdrag er jo ikke en udgift – det er en opsparing.
Derimod kan du få et nedslag i ejendomsværdiskatten. Det er ikke noget, som foregår via virksomhedens regnskab, du (eller din revisor) skal selv huske at skrive det på den personlige selvangivelse.
Nogle gør det, at de beregner en ”husleje” som de trækker fra. Det kan man for så vidt godt, men samtidig skal man huske at betale skat af huslejen som om det var en privat indtægt – og så er man jo lige vidt. Det giver kun ekstra arbejde.
Får du alle dine fradrag med? Køb Bogen om fradrag her.




Klaus skrev:
Tak for gennemgange af muligheder for fragt for kontor i hjemmet. Tror der er mange af os små selvstændige der har haft lidt svært at at genneskue hvad der er muligt – så tak for de gode råd
Jesper Laursen skrev:
Hejsa
Gælder der samme regler for en hjemmearbejdsplads?
Og kræves der noget bestemt før det kan blive kaldt for dette.
Anette Sand skrev:
Hej Jesper
En hjemmearbejdsplads? Hvis du tænker på fradrag for en arbejdsplads, som du har hjemme mens du har arbejde som lønmodtager, så er det ikke det samme, og reglerne er anderledes (og endnu strammere). Hvis du mener, at du har ret til fradrag for hjemmearbejdsplads som lønmodtager, vil jeg foreslå dig at få et bindende svar fra SKAT og helst inden du begynder at benytte dig af fradrage :-)
Dbh
Anette
Henrik skrev:
Super overblik. Godt råd med at få et bindende svar fra SKAT. Så er man sikkert på hvor man står økonomisk.
/Henrik
Bianca Hegedüs skrev:
Hej Anette
Jeg har en helt klar case. Jeg køber en ejendom med 145m2 bolig + 72m2 kælder med direkte nedgang fra stuen, dette blever brugt privat! Så køber jeg endnu en kælder i ejendommen på yderligere 72m2 med seperat indgang og ingen berøring med privaten, dette skal bruges til kontor og mødelokale til mig og en medarbejder, hvordan kan jeg best udnyttet dette skattemæsigt? Handelen er en samlet handel privat, så firmaet kan ikke købe den ekstra kælder. Har du et godt råd? Hilsen Bianca
Anette Sand skrev:
Hej Bianca
Jeg vil foreslå dig, at du inviterer SKAT på et gratis servicebesøg, så de kan se lokalerne. De kan hjælpe dig med at prisfastsætte: Du skal have et fradrag, som svarer til km2-prisen for lokalerne, men hvis du skal være sikker på at få det, kan det være, at SKAT har nogle forslag til indretning (skilt på døren) osv., så det er tydeligt, at det er erhverv, der drives her.
Dbh
Anette
Thomas Thomsen skrev:
Hej Anette.
Vil det sige at man procentvis også kan trække eksempelvis internet fra på samme måde?
Anette Sand skrev:
Hej Thomas
Fra 1.1.2010 er internetforbindelsen derhjemme omfattet af multimedieskatten, så da er det ikke almindelig praksis at regne forbruget ud procentvis og trække regningen delvist fra.
Dbh
Anette
Frederik skrev:
Hej Anette,
jeg har en andelsbolig, hvor jeg virkelig har brug for at indrette et hjemmekontor. og jeg mener at opfylde de krav der nu skal til, men hvordan udregner jeg fradrag derudfra?
VH
Frederik
Anette skrev:
Der skal beregnes en forholdsmæssig del af udgifterne. Er der tale om en bolig på 150 m2, hvor den erhvervsmæssige del udgør 30 m2, svarer det til en del på 20%. Derfor må 20% af udgifterne trækkes fra: Fællesudgifter til ejendommen/andelsboligforeningen, forbrugsafgifter og vedligeholdelse. Men ikke afdrag på evt. lån, du har optaget for at købe andelen.
Dbh
Anette
Kirsten Vibeke Schmidt skrev:
Tak for svaret
Daniel V. Johansen skrev:
Hej Anette,
Hvis jeg indretter et lokale som kontor, men tager min bærbare, som jeg bruger både privat og erhvervsmæssigt, ud og ind af kontoret, er det så et problem i forhold til fradrag?
Mange hilsner
Anette Sand skrev:
Hej Daniel
Det betyder ikke noget, hvor computeren bliver opbevaret. Det, som er afgørende for fradraget, er anvendelsen. Efter de nye regler har ansatte, som bruger PC hjemme med adgang til arbejdsgiverens netværk, ret til at få stillet PC til rådighed uden at blive beskattet af værdien. Men det er her i februar 2012 stadig uklart, om disse regler også kommer til at omfatte selvstændigt erhvervsdrivende, hvilket både vil være retfærdigt og naturligt – men ikke en selvfølge.
Følg med på bloggen eller tilmeld dig nyhedsbrevet – emnet: Privat anvendelse af virksomhedens udstyr vil helt sikkert komme op at vende flere gange i år.
Dbh
Anette
Thomas skrev:
Hej Anette – tak for et super indlæg!
Lige for at være sikker, så kan man også trække fra varme, vand og el – på lige fod med selve huslejen?
Tak på forhånd.
/Thomas
Anette Sand skrev:
Hej Thomas
Selv tak :).
Ja, du kan også trække forbrugsafgifter fra, præcist som med huslejen.
Dbh
Anette
Thomas skrev:
Det vidste jeg slet ikke – mange tak! :)
Hvad med selve indskuddet, som bestod af 3 mdr. leje i depositum samt 3 mdr. forudbetalt leje. Kan noget af det trækkes fra, når rummet altid har været kontor?
Og hvad med moms? Har hidtil bogført lejen uden moms, er dette korrekt?
Tak igen :).
Anette Sand skrev:
Hej Thomas
Nej – der er aldrig fradrag for depositum.
Og: Ingen moms – det er korrekt.
/Anette
Jakob skrev:
Hej Anette.
Hvad med renterne på boliglånet? Kan man trække dem fra forholdsmæssigt som med el og varme?
Mvh Jakob
Anette Sand skrev:
Hvis du har en personligt ejet virksomhed og bliver almindeligt beskattet, gør det ingen forskel: Renterne bliver behandlet ens skattemæssigt, uanset om de hører til virksomheden eller privaten. Du må ikke tage en andel af renteudgifterne og bogføre dem som en “lejeudgift” i firmaregnskabet: De skal bogføres i kategorien: Renter.
Dbh
Anette
Michael Juhl skrev:
Hej Anette.
Jeg er ved at starte egen virksomhed og jeg har en garage som er blevet bygget om og isoleret til kontor. D.v.s. et rum som ikke er godkendt til beboelse.
Kan jeg benytte det som erhvervsområde og fratrække udgifter for driften af dette kontor?
På forhånd tak.
M.v.h. Michael Juhl
Anette Sand skrev:
Hej Michael
Det vil jeg tro – men som altid, når det gælder lokaler: Bed SKAT om at komme på besøg for at få en vurdering fra deres side.
Dbh
Anette
Skriv en kommentar