Brevkasse: Afskrivning af restsaldo (kamera)

Jeg er freelancefotograf med selvstændig virksomhed.

Jeg købte i 2005 et kamera til godt 26.000 ex. moms. Jeg har de efterfølende
år afskrevet med 25%. Kameraet var i årrapporten 2007 angivet til kr.
11.164, og efter afskrivning i 2008 vil den stå til kr. 8.373,00, hvilket er
mindre end kameraet ville kunne indbringe ved salg.

Kan jeg afskrive hele restværdien i 2008 istedet for de 25%?

Ja, det kan du. Ikke fordi handelsværdien er lavere, men fordi den samlede saldo på dine driftsmidler er under grænsen, som i år er 11.900 og næste år 12.300. Det står i afskrivningslovens § 5, stk. 3, hvor grundbeløbet siden 1987 så er steget til de beløb, jeg lige har nævnt:

Afskrivning kan højst udgøre 25 pct. af den afskrivningsberettigede saldoværdi efter stk. 2. Udgør den afskrivningsberettigede saldoværdi før indkomstårets afskrivning et grundbeløb (i 1987-niveau) på 6.700 kr. eller derunder, kan beløbet fradrages fuldt ud i den skattepligtige indkomst.

, , , , ,

En kommentar til Brevkasse: Afskrivning af restsaldo (kamera)

  1. Ole Agerbæk 3. december 2008 at 08:49 #

    tak for hjælpen

    M.v.h. Ole Agerbæk

Skriv et svar